مناطق آزاد، تحریم و فرصت ها

در خصوص ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و تأثیر آن بر توسعه اقتصادی و ورود به بازارهای جهانی بسیار گفته و بسیار شنیده ایم.  با توجه به تجربیات ایجاد مناطق آزاد سایر کشورها و دستیابی به اهداف مورد نظرشان ایران نتوانسته است تاکنون به دلایل و مشکلاتی که مدیران و برنامه‌ریزان کشور با آن روبرو بوده اند به اهداف و ماهیت اصلی ایجاد این مناطق برسد.

 با تمام انتقاداتی که طی این سالها به مدیریت مناطق آزاد وارد شد و چه بسا برخی به حق و برخی سنگ اندازی و دعواهای جناحی صدمات بسیاری را به منافع ملی و بهره گیری از این ظرفیت های بزرگ ملی وارد کرد.

 بارها در یادداشت هایم به این نکته اشاره داشته ام که پس از جنگ با توجه به مشکلات دولت برای تامین زیرساخت ها ، مدیران این مناطق می‌بایست برای کارهای عمرانی و زیرساختی، خود کفا عمل کنند و همین امر موجب شده تا در نحوه مدیریت با چالش های جدی روبرو شوند و بهانه ای برای حمله به نحوه مدیریتی این مناطق به دست بهانه جویان بدهند..

 کشور پس از یک چانه‌زنی در موضوع برجام و مذاکرات با کشورهای مدعی برای رفع تحریم هایی که طی  چند دهه به ایران تحمیل شده بود با خلف وعده های فراوان  روبرو شد و صدمات بسیاری را در  اقتصاد خود تحمل کرد.

 دولتمردان و سیاست گذاران حاکمیت این واقعیت را پذیرفتند که امیدی به مذاکرات نیست و می بایست برای خروج از این رکود اقتصادی و مشکلات ایجاد شده توجه خود را به ظرفیت ها و توانمندی های داخل کشور معطوف دارند.

 فراموش نکنیم ایران دارای ثروت و ظرفیت‌های بزرگ خدادادی است که می‌تواند با اتکا به توانمندی های بخش خصوصی پاسخگوی رکود،اشتغال و نیازهای داخلی کشور باشد و با موقعیت ارزنده جغرافیایی خود مبادلات اقتصادی منطقه‌ای را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده و  تولیدات مازاد خود را صادر و نیازهای کشور را وارد کند.

 مسلما  مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می‌توانند برای این مهم و مقابله با تحریم هایی که کشور با آن مواجه است نقش کلیدی ایفا کنند.

 لازمه این مهم،حضور مدیران با تجربه و حمایت حاکمیت و قانون گذاران از این مناطق است تا بتوانیم از این ظرفیت بزرگ ملی به نحوه شایسته ای بهره مند شویم .

متاسفانه مدیران این مناطق تاکنون از ابزار مهمی همچون رسانه نه‌تنها بهره ای نبرده اند بلکه برخی روابط عمومی های غیرحرفه‌ای آنها نیز با رسانه های تخصصی این حوزه ارتباطات غیرکارسازی را دنبال می‌کنند و  توجیه شان این است که اخبار یکسویه تولید خودشان را به عنوان منبع پاسخگویی به رسانه ها معرفی کنند .

 امید وارم به عنوان یک فعال رسانه ای  پس از چند دهه حضور در مناطق آزاد، تغییر نگاهی در مدیریت و ارتباطات این مناطق ایجاد شود تا بتوان از این ظرفیت بزرگ کشور در جهت مقابله با تحریم‌ها و در جهت حفظ منافع ملی بهره‌مند شد.انشاالله.....

 

کد خبر 2199

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =