نقش منطقه آزاد کیش در اقتصاد ملی

 کیش به طور رسمی بعنوان منطقه آزاد تجاری با قوانینی که حاکم بر این مناطق است ایجاد و حضوری جدی در توسعه و رقابت های اقتصادی جهان پیدا کرد.

حسین جمشیدی- مناطق آسیا: جزیره زیبای کیش با قدمتی چند هزار ساله از اهمیت والایی برخوردار است،این جزیره به عنوان جزیره مروارید در طول تاریخ مورد توجه جهانیان بوده است و نقش مهمی در تجارت بین المللی داشته است.
جزیره کیش با موقعیت استراتژیک خود در خلیج همیشه فارس و ظرفیتهای ویژه و با توجه به  شکل گیری مناطق آزاد تجاری  در جهان که به منظور تسهیل در مبادلات بازرگانی برای گریز از بوروکراسی اداری در سرزمین های اصلی ،کشور ها را  بر آن داشته بود که  در ایجاداین مناطق با هم رقابت کنند، حیات تجاری خود را آغاز کرد.
قبل از انقلاب  اسلامی  نیز دولتمردان ایران به این فکر افتادند تا در این جزیره زیبا سرمایه گذاری کرده و زیر ساختهای مناسبی را جهت ایجاد یک  منطقه آزاد مطلوب  بوجود آورند ،تا کشور  بتواند با بهره گیری از این ظرفیت در رقابتهای اقتصادی جهان حضور جدی پیدا کند.
پس از انقلاب و شروع جنگ تحمیلی، این طرح ناخواسته  مسکوت ماند تا  پس از پایان جنگ  اقداماتی برای شکل گیری اولین منطقه آزاد تجاری توسط دولت انجام شود.
این اقدام و طرح ایجاد اولین منطقه آزاد مورد استقبال مسئولان و سرمایه گذاران بخش خصوصی قرار گرفت و موجب شد تکمیل زیر ساختهای  مناسب با سرعت قابل توجهی آغاز تا  جزیره کیش تحت عنوان اولین منطقه آزاد کشور در مسیر توسعه قرار گیرد.
با تصویب مجلس،  کیش به طور رسمی بعنوان منطقه آزاد تجاری با قوانینی که حاکم بر این مناطق است ایجاد و حضوری جدی در توسعه و رقابت های اقتصادی جهان پیدا کرد.
با توجه به زیبایی این جزیره و ظرفیت چشمگیر و اصلی آن که همانا  گردشگری باشد، در مراحل بعدی توسعه صنعتی و بویژه صنایع  نانو  مورد توجه قرار گرفت و  همراه با پروژه های صنعت توریسم، بسیاری از سرمایه گذاران جذب این منطقه شدند  تا کیش در مسیر رشد و توسعه قرار گیرد.
متاسفانه اختلافات سیاسیون و مسئولان کشور و تفاوت سلیقه در بین جریانات سیاسی داخلی موجب شد  حساسیت های بسیاری  در این منطقه برانگیخته شود تا یکی از چالش های اساسی مدیران عامل سازمان منطقه آزاد کیش که توسعه این منطقه است شکل بگیرد و  مشکلات را دوچندان کند. 
بسیاری از طرح ها و برنامه ها با نگاه سلیقه ای مسئولان( که چه بسا برخی از روی دلسوزی و برخی بخاطر توقعات سیاسی و شخصی بود)  دچار تعویق و یا تاخیر  شدند. اجرای  این پروژه ها عموما  با سنگ اندازی مواجه  بود.
طی چند دهه اخیر اینگونه دخالت ها لطمات بسیار زیادی را به کشور وارد و موانع جدی را سر راه مدیران عامل این منطقه قرار داد.
این کارشکنی ها  موجب شد کیش در رقابت با سایر مناطق آزاد جهان نتواند  آنطور که باید تکالیف قانونی خود را انجام دهد و همین امر سبب شد کیش با تمام ظرفیت‌های ارزشمندخود نتواند در جذب سرمایه گذاری و رفع موانع به رشد و توسعه اقتصادی کشور آنگونه که لازم است عمل کند.
بطور اجمال می توان  به بسیاری از ظرفیت های  مهم این نگین خلیج فارس بجز گردشگری و موقعیت استراتژیک آن که توان بالقوه طبیعی و خدادادی کیش و بهره گیری از امنیت موجود آن  است اشاره کرد.
 اینک زیر ساختهایی که طی این سال ها قوام یافته  مانند تکمیل فرودگاه بین المللی،سالن همایش های بین المللی،سالن نمایشگاه های بین المللی و شکل گیری پردیس های دانشگاهی در کنار زیر مجموعه های صنعت توریسم و بهره گیری از جزایر اقماری ،کیش قادر است  تحولات بزرگی را در اقتصاد ملی کشور ایفا نماید.
امید است دولتمردان،مجلسیان و حاکمیت با درک کامل از اهداف و قوانین مناطق آزاد در یک اقدام ملی موانع و چالشهای موجود را رفع تا نه تنها مدیرعامل  منطقه آزاد کیش بلکه مدیران سایر مناطق آزاد کشور نیز  بتوانند مسیر رشد و توسعه را هر چه بهتر به سر انجام برسانند.

کد خبر 1717

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =